אימון פונקציונאלי

אימון פונקציונאלי – מהו? הגוף ככלי לשימוש יומיומי.
מטרת האימון הינה להפעיל את הגוף בהתאם למטלות גופניות שונות השכיחות לביצוע בחיי היומיום. באימון תוכלו להשתמש במינימום מכשור ולהפיק מקסימום תוצאות.
אנו נדרשים להרים סלים מהסופר ולסחוב אותם במעלה של גרם מדרגות. להתכופף מספר רב של פעמים ביום (לשרוך נעליים, להרים את הנייד שנפל, להניח את הסמרטוט על המגב). להניף את הילד בידיים כשהוא רץ אלינו בפתח הדלת…  להסתובב לאחור כשאנחנו "עושים רוורס" בחנייה, לשלוח את היד לקחת את הצלחת מהארון הגבוה, הרשימה כמובן, אינה נגמרת.
בשנים האחרונות, עלתה הפופולאריות של אימון זה במיוחד בשל השיפור המהותי ביכולות המתאמנים המתמידים בביצוע התרגילים השונים והמיוחדים האופיינים לסוג אימון זה.
גומיות, משקולות חופשיות, קטלבלס, רצועות תלייה, בוסו, משטחים לא יציבים הם רק חלק מהאביזרים באימון פונקציונאלי.
התנועות באימון הן מורכבות, רב מפרקיות, מתבצעות בד"כ במספר רב של מישורים כיוון שגם תנועות הגוף שלנו בחיי היומיום אינן מתבצעות רק במישור אחד (כפיפה בשילוב עם סיבוב לדוגמא).
מטרת האימון הפונקציונאלי אינה פיתוח גוף של "באדיבילדר". התפיסה היא שמטרתו שיפור מצב הבריאות, העלאת איכות החיים והויטאליות הגופנית והנפשית.
האימון הפונקציונאלי עובד על "כושר אמיתי" כלומר מפתח מיומנויות במספר רב של תחומים: סיבולת, כוח, קואורדינציה וגמישות. באימון זה הכל אפשרי: עובדים א-סימטרי, פליומטרי, משקל גוף בלבד או משקולות חופשיות ועושים כל מה שאפשר לבלבל את הגוף… זורקים, תופסים, מושכים ודוחפים, מטפסים, זוחלים, קופצים, רצים, הולכים על הידיים ועומדים הפוך על הראש. הכל אפשרי… הכל! רק צריך להתאים את האימון למתאמן, למטרתו ולרוחו ולעשות הכל בהדרגה.
יתרון נוסף של האימון הפונקציונאלי הוא שימוש בשרירי הליבה (core training). אילו שרירים עמוקים מייצבים הקרובים לשלד ומסייעים בביצוע פעולות יומיומיות מהקלות ביותר ועד המאתגרות שבהן. חשוב לחזקם אצל ספורטאים מקצועיים למניעת פציעות ולשיקום, הם מסייעים בשיפור התפקוד אצל קשישים, חשוב להפעילם לאחר הריון ולידה, משפרים תנועתיות אצל אדם כבד משקל. גיוס שרירים אילו אינו מתרחש בכל אימון כושר.לדוגמא: מתאמן הפוקד את חדר הכושר ודוחף או מושך משקל כנגד מכונות ייעודיות. בנוסף רוכב על אופניים נייחות. במקרה זה השימוש בשרירי הליבה המייצבים קטן במיוחד מכיוון שבמהלך ביצוע הפעילות הבסיס יציב, אין תנודות משמעותיות של הגוף במהלך הרכיבה וכו'…
הפעלה באופן משמעותי יותר של השרירים המייצבים (וזאת עוד ללא שימוש בציוד) הינה ריצה על משטחים לא יציבים (חול, דשא) או אימון התנגדות מגוון המתבצע כנגד משקל הגוף (כגון push ups).

אורח החיים היושבני מנוון שרירים אילו (ישיבה מול מסך, שולחן עבודה, נהיגה ברכב) ואף תורם לליקויי יציבה וכאבי גב.
אנשים הלומדים על קיומם של שרירים אילו ועל האופן בו ניתן לגייס ולחזק אותם, יהנו ממתנה לכל החיים.

על האימון להיות מתאים לסוג הפונקציה אותה רוצים לשפר:
שחקן כדורסל שרוצה לחזק את מפרקי הברך והקרסול שלו על מנת להפחית את חומרת הפציעות בעתיד.
רקדנים ורצים למרחקים יזדקקו גם הם להפעלה מתמדת  של מייצבי הברך והקרסול.
שחיין יפיק המון תועלת אם יחזק את שרירי הליבה שלו  ולא רק את הזרועות וירוויח כוח מתנועות האגן.
אימון פונקציונאלי יסייע רבות בהעלאת תפקודו של אדם כבד משקל שאינו מסוגל ללבוש מכנסיים בעמידה או לצאת מרכבו בקלות,
קשיש שמחזיק במעקה כשהוא מטפס במדרגות או אישה בהריון בכל השלבים כשגופה נושא בנטל עצום ולאחר לידה כשאותו הגוף יאלץ ללמוד להתמודד עם אתגרים חדשים (כמו להלך בבית בקצב קבוע בשתיים לפנות בוקר, עם תינוק במשקל תשעה ק"ג).

במה משתמשים באימון הפונקציונאלי?
אימון בעזרת רצועות תלייה – Suspension system
אימון בעזרת רצועות מיוחדות המאפשרות לבצע תרגילים מורכבים ולשפר את כל מרכיבי הכושר הגופני תוך כדי עבודה עם כל שרירי הגוף.
אימון זה מאתגר את כל השרירים אך "מכריח" את שרירי הליבה לעבוד באופן תמידי.
ייחודו של האימון בכך שניתן להשיג תוצאות מהירות בזמן קצר יחסית תוך שיפור מערכת השרירים, הקואורדינציה העיצבית, ושיווי המשקל ולכן אימון זה נחשב לאימון הפונקציונאלי החדיש ביותר.
האימון מותאם לאנשים שרוצים לשפר כושר גופני כללי ולאתגר את עצמם ע"י חוויית אימון שונה ועד למקצוענים המעוניינים לשפר יכולות גופניות ספציפיות כגון: רצים, רוכבי אופניים, שחיינים, רקדנים, טריאתלטים…
האימון מתאים למתחילים ומתקדמים ומדריך אותו אך ורק מאמן המוסמך בשיטה, בקבוצות קטנות או באימון אישי
(עקב הצורך בהקפדה על בטיחות ודיוק).

אימון בעזרת קטלבלס – Kettlebells
הקטבל היא משקולת רוסית שנראית כמו כדור תותח עם ידית.
בשנים האחרונות אימון הקטלבלס הפך להיות פופולארי בקרב אתלטים רבים. זהו אימון בו מניעים או מניפים את המשקולת מסביב לגוף.
Total Body workout – באימון הקטלבלס כל הגוף משתתף בעבודה והתרגול הוא מאוד דינאמי. משפרים כוח, סיבולת, גמישות, קואורדינציה, זריזות ומהירות.